Z czego wynika renesans kominków kaflowych?
Kominek w domu to marzenie niejednego właściciela budynku. Choć dziś dużą popularnością cieszą się kominki z wkładem szklanym, coraz więcej osób zainteresowanych jest kominkami kaflowymi. Dlaczego warto je zainstalować? O czym trzeba pamiętać podczas ich projektowania?
Na czym polega idea kominka kaflowego?
Kominki kaflowe budowane są ze specjalnego rodzaju płyt ceramicznych — kafli, które doskonale akumulują ciepło, jednocześnie będąc atrakcyjnym sposobem wykończenia wnętrza. Dzięki dość dużym możliwościom ich wykończenia pozwalają na nietuzinkowe wykończenie wnętrz, podkreślając indywidualny charakter właściciela.
Jego niewątpliwą zaletą przemawiającą za powtórnym renesansem tego rozwiązania jest poczucie ciepła, jakie przenika wnętrze dzięki zastosowanym w nim kaflom. W przeciwieństwie do klasycznych kominków te z kafli zdecydowanie wolniej stygną, dodatkowo dbają one o powstanie w domu zdrowej rodzinnej atmosfery, swego rodzaju mikroklimatu, który sprzyja radosnej atmosferze.
Dlaczego warto zainwestować w piece kaflowe?
Ponowne zainteresowanie kominkami kaflowymi wynika z mody na stosowanie sprawdzonych i skutecznych sposobów na ogrzanie pomieszczeń. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną. Dobrze dobrany wymiar kominka kaflowego, wysokiej jakości kafle pomogą utrzymywać ciepło aż do 12 godzin. Wszystko zależy od paleniska i grubości drzwiczek.
Piece kaflowe są nie tylko unikatowe, ale także niezawodne. Praktycznie raz zbudowane mogą służyć do kilkudziesięciu lat, do poprawnego funkcjonowania nie wymagają podpięcia wody, gazu czy też prądu. Dzięki zastosowanej zamkniętej komorze spalania są one bardziej bezpieczne w użytkowaniu niż klasyczne kominki. Co ważne nie rozgrzewają się aż tak mocno jak klasyki i dzięki temu warto pomyśleć o tym rozwiązaniu w przypadku posiadania małych dzieci. W znaczny sposób mogą przyczynić się do obniżenia kosztów za ogrzewanie czy to gazowe, czy centralne. Żadne nawet najnowsze kominki nie są w stanie utrzymać tyle ciepła co piece kaflowe.