kominek rustykalny

Charakterystyka kominków w stylu rustykalnym

Kominek to ważny element każdego pokoju dziennego w domu jednorodzinnym. Stanowi nie tylko alternatywne źródło ciepła szczególnie w zimowe dni, ale także ozdobę wnętrza niezależnie do pory roku. Na rynku dostępne jest wiele modeli kominków, ale największą popularnością cieszą się kominki o surowym wyglądzie, które wpasują się w każde wnętrze. Jest to styl rustykalny, który opiera się na naturalnym pięknie surowców i przypomina stare wnętrza.

Dom w stylu rustykalnym

Wielu z nas odchodzi od urządzania pomieszczeń z przepychem. Dziś wnętrza mają być funkcjonalne, ale jednocześnie eleganckie oraz minimalistyczne w swoim kształcie. Dlatego coraz częściej w aranżacjach wykorzystujemy naturalne drewno, które może stanowić element ściany, czy przejawiać się w postaci pięknych mebli. Ściany zazwyczaj pomalowane są neutralnymi kolorami farb, jak biały, écru, beżowym czy jasny błękit. A na nich wiszą zdjęcia oprawione w lekkie, żelazne ramki. W salonie w domu w stylu rustykalnym nie może zabraknąć także kominka wykonanego z tradycyjnych materiałów jak cegła, kamień czy drewno.

Jak wygląda kominek w stylu rustykalnym?

Kominek rustykalny charakteryzuje się tradycyjnym kształtem. Wykonany jest zazwyczaj z łupanego piaskowca, marmuru, cegły, a czasem nawet z polnych kamieni. Charakteryzuje się dużym rozmiarem. Tego typu kominek bardzo często umiejscawiany jest na rogu ściany, co pozwala na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni wokół paleniska.  Obecnie osoby, które chcą mieć w swoim wnętrzu kominek w stylu rustykalnym, a nie mają dostępu do naturalnych materiałów, mogą skorzystać z prefabrykowanych elementów. Z gotowych, wyciętych wzorów, które pozwalają na szybki montaż. Tego typu kominki są też najtańsze w budowie w porównaniu z innymi wzorami.